Jak lokalne SEO pomaga rozwijać Twoją firmę

Jak lokalne SEO pomaga rozwijać Twoją firmę

Skoncentruj się na swojej niszy i okolicy.

Niezależnie od tego, czy jesteś fotografem ślubnym w Krakowie, małą włoską restauracją w Pruszkowie, czy lokalnym wykonawcą w Pcimiu, lokalna optymalizacja wyszukiwarek (SEO) może zdziałać cuda, jeśli chodzi o generowanie ruchu i przyciąganie nowych klientów.

I chociaż zmierzenie się z większymi, bardziej ugruntowanymi konkurentami może wydawać się niemożliwe, prawda jest taka, że lokalne SEO może dać każdej firmie szansę walki pod względem wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google.

Ale korzyści z lokalnego SEO nie kończą się na rankingach Google – możesz spodziewać się większej widoczności marki, większej liczby odwiedzających witrynę, lepszych potencjalnych klientów i wiele więcej. A przy prawie połowie (46%) wyszukiwań Google składających się z wyszukiwań zlokalizowanych, nie możesz pozwolić sobie na utratę tego ruchu.

Co to jest lokalne SEO i dlaczego jest to ważne?

Pozycjonowanie lokalne to rodzaj marketingu w wyszukiwarkach, który obejmuje optymalizację witryny biznesowej i profili online pod kątem wyszukiwania lokalnego. Jest to metoda rankingowania Twojej witryny pod kątem wyszukiwań geograficznych, dzięki czemu Twoja witryna zostanie odnaleziona przez użytkowników szukających lokalnych firm, takich jak Twoja.

Jeśli jesteś fotografem ślubnym z Seattle i użytkownik wyszukuje hasło „fotograf ślubny w Krakowie”, chcesz uszeregować to słowo kluczowe w wynikach wyszukiwania Google, aby przyciągnąć uwagę tego użytkownika i, miejmy nadzieję, zmienić go w nowego klienta .

Ale ranking w wyszukiwaniu lokalnym nie zawsze jest naturalny.

Potrzebujesz lokalnej strategii SEO opartej na tym, czego szukają Twoi docelowi odbiorcy, które słowa kluczowe wydają się najlepiej pasować do Twojej witryny i jakich metod używają Twoi konkurenci, aby Cię przewyższyć. Następnie możesz zastosować różne lokalne taktyki SEO, aby wznieść się ponad konkurencję i przyciągnąć do siebie nowych lokalnych klientów.

Korzyści z lokalnego SEO

Najbardziej oczywistą korzyścią wynikającą z ogólnej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek jest możliwość podniesienia pozycji w rankingu w wyszukiwarce Google i innych wyszukiwarkach. Wszystkie firmy – lokalne lub inne – pragną tego pierwszego miejsca, ponieważ mają wtedy największe szanse na przyciągnięcie nowych odwiedzających witrynę.

Ale jest wiele innych korzyści dla lokalnego SEO:

– Wyższe pozycje w wyszukiwarce Google oznaczają większy ruch pieszy do Twojego fizycznego biura/sklepu.
– Lokalne SEO pomaga zwiększyć widoczność w Internecie, dzięki czemu zostaniesz zauważony przez nowych klientów.
– Optymalizacja Map Google i Google Moja Firma może generować więcej bezpośrednich połączeń, potencjalnych klientów i sprzedaży.
– Optymalizacja witryny pod kątem zlokalizowanych terminów oznacza, że ​​przyciągasz ukierunkowany ruch i lepszych potencjalnych klientów.
– Budowanie cytowań (lokalna praktyka SEO) zwiększa autorytet strony i rankingi.
– Zarządzanie reputacją może zwiększyć świadomość marki i przyciągnąć nowe możliwości biznesowe.
– Marketing treści i blogowanie mogą przyciągnąć więcej odwiedzających witrynę i zbudować zaufanie do marki.
– Optymalizacja witryny może poprawić współczynnik konwersji, zmieniając więcej odwiedzających w płacących klientów.
Te zalety lokalnego SEO mogą mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o widoczność Twojej firmy w Internecie – przyciągając nowych klientów osobiście i za pośrednictwem Twojej witryny. Dobrą wiadomością jest to, że możesz wykorzystać ten potencjał, wdrażając lokalne najlepsze praktyki SEO.

Przyjrzyj się tym kluczowym zaletom bardziej szczegółowo, aby dowiedzieć się, jak możesz przyciągnąć większy ruch i klientów dzięki wyszukiwaniu lokalnemu.

Korzyść 1:
Wyższa pozycja w wyszukiwarce Google oznacza większy ruch pieszy do biura/sklepu.
Gdy użytkownik wyszukuje w Google określony rodzaj firmy w pobliżu, algorytm Google pokazuje mu listę firm o najwyższej pozycji w rankingu, które pasują do jego wyszukiwania. Algorytm ten bierze pod uwagę wiele czynników i odgrywa główną rolę w tym, co użytkownicy widzą w wynikach wyszukiwania.

Tak więc firmy zajmujące najwyższe pozycje w rankingu są następnie wyświetlane w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, a także w Mapach Google, gdzie użytkownik może kliknąć, aby uzyskać więcej informacji o firmie, uzyskać wskazówki dojazdu do firmy, znaleźć numer telefonu firmy i nie tylko .

Jeśli Twoja firma wdraża lokalne SEO, zwiększasz swoje szanse na pokazanie potencjalnym klientom, którzy mogą następnie użyć Twojego adresu fizycznego i wskazówek dostarczonych przez Mapy Google, aby odwiedzić Twoją fizyczną lokalizację.

Wyższe pozycje w Mapach Google mogą oznaczać większy ruch pieszy, co może prowadzić do większych przychodów dla Twojej firmy.

Korzyść 2:
Lokalne SEO pomaga zwiększyć widoczność w Internecie, dzięki czemu nowi klienci Cię zauważą.
Przyciągnięcie nowych klientów może być trudne, zwłaszcza jeśli prowadzisz małą i/lub nową firmę. Ludzie mogą nawet nie wiedzieć, że istnieje Twoja firma, więc potrzebujesz mocy Google po swojej stronie, aby zostać zauważonym.

Dzięki lokalnemu pozycjonowaniu możesz wyprzedzić nawet największych, najbardziej ugruntowanych konkurentów i zostać znalezionym przez nowych klientów. Może to zmienić zasady gry dla Twojej firmy, ponieważ może zwiększyć Twoją widoczność i przyciągnąć zrównoważony ruch na długie miesiące (a nawet lata).

Korzyść 3:
Mapy Google i optymalizacja Google Moja Firma mogą generować więcej bezpośrednich połączeń, potencjalnych klientów i sprzedaży.
Pozycjonowanie lokalne obejmuje optymalizację witryny pod kątem wyższej pozycji w Mapach Google i przyciąganie większej liczby klientów za pośrednictwem profilu Google Moja Firma.

Google Moja Firma to bezpłatna platforma Google, która umożliwia publikowanie adresu firmy, informacji kontaktowych, adresu URL witryny, zdjęć, recenzji i nie tylko, dzięki czemu można generować bezpośrednie połączenia, kontakty do potencjalnych klientów i sprzedaż.

Bez obecności lokalnej ryzykujesz, że nie zostaniesz znaleziony przez potencjalnych klientów, którzy szukają firm takich jak Twoja w swojej okolicy.

Korzyść 4:
Optymalizacja witryny pod kątem terminów zlokalizowanych oznacza, że ​​przyciągasz ukierunkowany ruch i lepszych potencjalnych klientów.
Ogólne słowa kluczowe, takie jak „agencja marketingu cyfrowego” lub „prawnik rodzinny”, mogą generować mnóstwo wyszukiwań, ale są też szerokie i bardzo konkurencyjne. Jeśli wybierzesz te ogólne hasła, będziesz miał trudności z konkurowaniem z niezliczonymi innymi firmami i zaryzykujesz przyciągnięcie niekwalifikowanych potencjalnych klientów.

Jeśli obsługujesz określony obszar geograficzny – lub masz fizyczną lokalizację w określonym obszarze geograficznym – chcesz przyciągnąć ludzi, którzy znajdują się w tym obszarze. Nie ma sensu oceniać „agencji marketingu cyfrowego” na poziomie krajowym, jeśli obsługujesz na przykład tylko obszar Boise.

Ukierunkowany ruch oznacza ukierunkowane leady, które z większym prawdopodobieństwem staną się klientami.

Korzyść 5:
Budowanie cytowań (lokalna praktyka SEO) zwiększa autorytet witryny i rankingi.
Jednym z elementów lokalnego SEO jest budowanie cytowań lub budowanie linków. Wiąże się to z przyciąganiem wysokiej jakości linków z innych witryn do Twojej witryny.

Te wysokiej jakości linki są zasadniczo wotum zaufania z innych stron internetowych, że Twoja firma jest legalna i dostarcza cennych informacji. Google to lubi, więc przyciąganie linków z pewnością może zwiększyć autorytet Twojej firmy w Internecie.

Rozwijaj swoje lokalne wykazy, przesyłając informacje o swojej firmie do renomowanych katalogów, witryn z recenzjami (takich jak Yelp lub Acxiom) oraz zamieszczając posty gości w witrynach o wysokim autorytecie.

Korzyść 6:
Zarządzanie reputacją może zwiększyć świadomość marki i przyciągnąć nowe możliwości biznesowe.
Możesz użyć lokalnego SEO, aby wzmocnić świetny PR dla swojej firmy. Może to obejmować docieranie do witryn w celu uzyskania funkcji, proszenie klientów o pozytywne recenzje, przesyłanie postów gości lub w inny sposób poprawianie swojej reputacji online.

A ponieważ potencjalni klienci chcą wiedzieć, że Twoja firma jest warta robienia interesów i przyniosła niesamowite rezultaty dla byłych klientów, ten rodzaj PR może z czasem pomóc Ci przyciągnąć jeszcze więcej klientów.

Korzyść 7:
Marketing treści i blogowanie mogą przyciągnąć więcej odwiedzających witrynę i zbudować zaufanie do marki.
Aktualizuj swój blog biznesowy dzięki nowym, zoptymalizowanym pod kątem wyszukiwarek treściom. Możesz użyć narzędzi do badania słów kluczowych, takich jak SEMrush.com, aby znaleźć odpowiednie, specyficzne geograficznie słowa kluczowe, na które możesz kierować swoje treści. Następnie możesz przyciągnąć nowych użytkowników z bezpłatnych wyników wyszukiwania lub udostępniając swoje artykuły w mediach społecznościowych.

Korzyść 8:
Optymalizacja witryny może poprawić współczynnik konwersji, zmieniając więcej odwiedzających w płacących klientów,
Lokalne SEO składa się z wielu elementów i wszystkie one współpracują ze sobą, aby poprawić wrażenia użytkownika w Twojej witrynie, podnieść pozycję w rankingu i wygenerować większą sprzedaż dla Twojej firmy.

Niektóre z tych komponentów obejmują optymalizację witryny pod kątem wyszukiwania mobilnego, wdrożenie przyjaznej dla użytkownika struktury witryny, skrócenie czasu ładowania witryny i optymalizację witryny pod kątem konwersji. Im łatwiej użytkownikom nawigować po Twojej witrynie, tym łatwiej będzie im znaleźć informacje, których szukają, kupić Twoje produkty lub skontaktować się z Tobą w sprawie Twoich usług.

Tak więc lokalne SEO to nie tylko rankingi i ruch – to także przekształcenie tego ruchu w płacących klientów i lojalnych fanów dla Twojej lokalnej firmy.

SEO BOTAK Paweł Leśniak
BOTAK
Paweł Leśniak

O AUTORZE

SEO zajmuję się w od 2007 roku. Na swojej drodze wdrażałem SEO w takich firmach jak Agora, AASA Polska, czy Cinkciarz pl. Pracowałem na cichym podwykonawstwie dla innych agencji marketingowych. Chętnie też angażowałem się w bezinteresowną pomoc oraz wolontariat.

Jestem zwolennikiem i propagatorem lokalnego SEO potrafiącego dostarczyć wystarczająco klientów na usługi oraz towary...